Samsung Galaxy A55 5G Price in Pakistan
Samsung Galaxy A55 5G
Rs. 97,899
InStock
Samsung Galaxy A55 5G Price & Specifications
| Release Date | 15-05-2024 |
| SIM Support | Dual Nano - SIM |
| Phone Dimensions | 161.1 x 77.4 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 213 g |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 (FHD+) |
| Phone Type | FHD+ sAMOLED Infinity-O Immersive display |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | MicroSD (Up to 1TB) SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | UHD 4K (3840 x 2160) @30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Exynos1480 (4nm) |
| GPU | N/A |
samsung galaxy a55 5g price in Pakistan is 97,899 PKR. samsung galaxy a55 5g is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy a55 5g launched with impressive color options awesome_navy,awesome_iceblue,awesome_lilac,awesome_lemon. samsung galaxy a55 5g phone weighs only 213 G which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy a55 5g is set up with a 50 MP + 12 MP + 5 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Exynos1480 (4nm) and N/A ensure the smooth performance of samsung galaxy a55 5g. The Display of samsung galaxy a55 5g supports Resolution up to 1080 x 2340 (FHD+) and the screen Size is 6.6 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy a55 5g price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A55 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 97,899 |
| Release Date: | May 15, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy A55 5G Price and Specs
| Samsung Galaxy A55 5G 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 97,899 |